WordPress Nedir ?

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden biridir, açık kaynaklı ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. WordPress kullanarak kısa süre içinde kendi sunucunuza kurulum yapabilir, sitenizi yayınlayabilir ve sitenize içerik eklemeye yani bloglamaya başlayabilirsiniz.

WordPress açık kaynaklı bir yazılım olduğu için dünyanın her yerinden isteyen herkesin katkıda bulunmasına açıktır; “created by and for the community” denir, yani topluluk tarafından ve yine topluluk için geliştirilmekte ve desteklenmektedir. Bu şekilde her geçen gün daha da kullanışlı ve sağlam bir sistem haline gelmektedir. ( Kaynak wp-tr.org )

Önceleri blog siteler için kullanılsa da WordPress daha sonra tüm web sistemleri için kullanılır hale geldi. E-ticaret sistemlerinden tutun, haber yayın sitelerine, rezervasyon sistemlerinden tutun daha çok fazla sayılabilecek yapılar için WordPress kullanılır hale gelmiştir.

WordPress’in yapısı aslında çok basittir. Son eklenen yazıların özeti blog halinde anasayfada yani açılış sayfasında listelenir. Buradaki detay linklerine tıklayarak yazıların ayrıntı bölümlerine ulaşabilirsiniz. Aslında WordPress’te iki düzenlenebilir içerik bulunur. Birisi “Yazılar” diğeri ise “Sayfalar” adıyla anılırlar. Sayfalar wordpress sitede sabit, devamlı şekilde durağan biçimde depolanacak olan içeriklerin bulunduğu yapılardır. Örneğin bir sitede “iletişim”, “hakkımızda” gibi yapılar “Sayfa” olarak düzenlenirler. Yazılar ise devamlı güncellenebilecek, kategoriler halinde oluşturulup listelenecek olan yapılara verilen isimdir. Örneğin bir haber sitesinde hergün yayınlanan yeni bilgilerin yer aldığı haber metinleri “Yazılar” bölümünden oluşturulurlar.

WordPress birçok platform için kullanılabilir. WordPress ‘in en güçlü yanı Google tarafından oldukça sevilen bir yapıya sahip olmasıdır. Yani eklediğiniz yazılar çabuk indexlenir, hedef kitlenize bu şekilde daha çabuk ulaşabilirsiniz. Kişisel sitelerde çok fazla web sayfası bulunmadığı için WordPress’ e ihtiyacınız olmayabilir, ancak bir haber sitesi, bir makale sitesi oluşturuyorsanız, WordPress sizin için bir nimettir. Çünkü WordPress’te bir yazı ekleme, düzenleme, resim ekleme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ayrıca WordPress çok geniş eklenti çeşidiyle kullanıcılarına sunulur. Hem WordPress’in ücretsiz olması, hem de birçok işe yarar eklentinin ücretsiz olarak sunulması da çok büyük avantajdır. Sitenize etkileşimli bir hale getirmek için WordPress eklentileri size yetiyor hatta artıyor bile.
WordPress’ in tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcıları çok fazladır. Bu nedenle yeni sürüm yayınlanır yayınlanmaz, Türkçe dil desteği de hemen ardından yayınlanır. Bu da gösteriyor ki tüm dünyada çok yoğun bir şekilde tercih edilen bu içerik yönetim sistemi ülkemizde de bir numara. ( kaynak bilgisayar.name )

WordPress kullanmaya başlayıp,fonksiyonlarına alıştıktan bir süre sonra artık Wordpress’in size sunduğu araçlar veya eklentiler yetersiz gelmeye başlayabilir. Bu durumda zaman zaman ücretli eklentiler almak gerekecektir. Aynı şekilde Wordpress’in size sunduğu ücretsiz şablonlarda (temalar) zaman içinde beklentilerinizi karşılamamaya başlayacaktır. Ücretli olan şemaların bazıları pahalı olmakla beraber tam olarak yine de beklentilerinizi karşılamayabilir. Ayrıca ücretli olarak alınan temaların arkasındaki gelişitiriciler ( kişi veya şirketler ) bir süre sonra temaya olan desteğini çeker ve düzenli güncellemeleri yapmazlar ise, versiyon eskiliğinden dolayı temanın tüm fonksiyonları düzgün çalışmamaya başlar. Bu problemin son noktası ise temanın hiç çalışmaması ve sitenin artık görüntülenemez ve kullanılamaz hale gelmesidir. Wordpress’in kendi geliştirdiği ücretsiz temalarda güncelleme sorunu olmaz iken ücretli temalarda her zaman belirtilen bu risk vardır.

Eğer bir Wordpress sitesi kurmak istiyorsanız ve ücretsiz veya ücretli olan temalar tam olarak beklentilerinizi karşılamıyorsa, iletişim formundan ulaşarak size özel tema yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Peki “size özel tema” tam olarak ne demek ? Size özel tema , yazı tipi ,başlık, zemin rengi, temada hangi modülün ne şekilde ve nerede olacağı gibi tüm kriterlerin sizin tarafınızdan belirlendiği, kodlama bilgisine ihtiyaç duyulmayan ve Wordpress güncellemelerine uyumlu olan tema anlamına gelmektedir.