Balkondaki Adam

Balkondaki Adam

Yazan : Maj Sjöwall – Per Wahlöö 

Orijinal Adı : Mannen Pa Balkongen

Yayınevi : Ayrıksı Kitap

Çeviren : Bige Turan Zourbakis

Basım : 2019 Aralık 1. baskı

Sayfa Sayısı : 283

Okunma Tarihi : 2020 Ağustos

Tanıtım Yazısı :

BİR MODERN POLİSİYE KLASİĞİ : MARTIN BECK

Stockholm’de sapık bir katil küçük kızların peşindedir. Tüm şehir diken üstündedir. Katili yakalamak için tüm şehir ve polis seferber olmuştur. Artık bir başkomiser olan Martin Beck’in elinde ise sadece iki tanık vardır. 

Biri buz gibi bir gaspçı, diğeri de üç yaşında bir çocuk.

 

“İlk büyük polisiye hikâyelerinden…ve gerçekten heyecan verici.”

Michael Ondaatje

Bu kitap serisi ya da yazarlar hakkında daha önceden bir bilgim yoktu. Kitap satan internet sitelerinde polisiye kitapları incelerken Martin Beck serisi hakkında çeşitli ve genellikle çok olumlu yorumlar okuyunca alıp okumaya karar verdim. Kitabın Türkçe baskısı 2019 yılına ait olmasına rağmen ( Ayrıksı Kitap), orijinal baskı yılı 1967. Martin Beck serisi 1968-2016 yılları arasında birçok ödül almış bir polisiye serisi.

Çok sayıda ödül alan ve olumlu okur yorumlarında sonra kendi düşüncemi açıklamak biraz zor olacak. Öncelikle çeviri orijinal dilinden değil İngilizce’den yapılmış. Bu nedenle bazı anlamsız gelen kelimeler ya da tanımlamalar var. 

Kitabı okumayanları düşünerek fazla detaya girmek istemiyorum. Ancak bana çok yavan, basit , heyecansız bir konu geldi. Belki acımasız olacak ama “sonu başından belli” tanımlamasına uyan bir kitap olmuş. Benim polisiye kitaplarda genelde işlenen cinayet veya suçun zanlıları merak edilir.Kitap ilerledikçe katil /suçlu isimleri de değişir. Sık sık “tamam suçlu bu” denir ve eğer başarılı bir polisiye ise sürpriz bir son ile biter. Oysa bu kitap için bunu söylemek imkansız.

İlk büyük polisiye hikayesi” ve “modern polisiye klasiği” tanımlamaları yapılan bu seri için belki ağır eleştirilerde bulundum. Ancak sanırım bana uygun olmadı bu seri. Serinin diğer kitaplarını almayı düşünmüyorum.