Küçük ve Benzersiz fonksiyonlarının beraber kullanımı

Amacımız rakamlardan oluşan bir veri aralığında en düşük 2. ( veya daha yüksek) değeri bulmak. Bunun için sıkça kullanılan fonksiyon KÜÇÜK fonksiyonu.

Fonksiyonun parametresi =küçük(dizi;k) . dizi işlem yapmak istediğimizi rakamlardan oluşan veri aralığı, k ise kaçıncı küçük değer olduğu. Örneğin 5 yazıldığında en küçük 5. rakam gelecektir.

Veri aralığındaki rakamlar eğer tekil ise yani veri aralığında aynı değerden başka yoksa fonksiyon sorunsuz çalışacak ve doğru değeri getirecektir. Örnekte ilk anda 2. en küçük değer 13 olarak gelmekteyken , en küçük değer olan 12 rakamından bir tane daha listeye eklendiğinde fonksiyonun dönüşü 12 olacaktır. Oysaki en küçük 2. değer 13 olmalıydı.

İşte buna benzer durumlarla karşılaşmamak için yardımcı olarak benzersiz fonksiyonunu kullanabiliriz. Benzersiz ( UNIQUE ) fonksiyonunu kısaca tanımlamak gerekirse veri aralığındaki sadece benzersiz değerleri getirir, benzer değerler var ise ilkinden sonrakini yok sayar.

Örneğimizden devam edersek fonksiyon listedeki 12 rakamından 2 tane olduğunda ikincisini yok sayacak ve böylece en düşük 2. değer 13 olarak gelecektir. Bunun için yapılması gereken tek şey küçük fonksiyonu içinde benzersiz fonksiyonunu kullanmaktır.