Formül yazılı hücreleri kilitlemek

Daha çok ortak kullanımda olan dosyalarda, kullanıcılar yanlışlıkla fonksiyon kullanılan hücrelerde değişiklik yapabilir ve işlemelerin hata vermesine neden olabilir. Bu nedenle çalışma sayfalarında bu işlemlerin yapıldığı hücrelerin korunması gerekebilir. Bunun için yapılması gereken :

Öncelikle çalışma sayfasının tamamı seçilir ve hücre biçimlendirmeden koruma adımından “kilitli” seçeneği kaldırılır. Yani tüm sayfanın hücre kilidi kaldırılır.

Daha sonra formül kullanılan hücreler seçilerek aynı adımdan bu seçilen hücrelerin koruması “kilitli”  konuma getirilir.

Son olarak gözden geçir sekmesinde yer alan “sayfayı koru” adımında “kilitli hücreyi seç” seçeneği kaldırılır. Burada yapılan hücre korumasında “kilitli” seçeneği seçili olan hücrelerin seçilmesini engellemek ve dolayısıyla bu hücrelerdeki girişlerin değiştirilmesini engellemektir.

Eğer hücre korumasını kaldırmak istenirse gözden geçir sekmesindeki sayfa korumayı kaldır seçeneği seçilir.

Daha güvenli bir hücre koruması yapılmak istenirse sayfayı koru sekmesinde seçenekleri belirlerken şifre belirlenebilir. Böylece hücrede değişiklik yapmak isteyen kişi şifreyi bilmeden değişiklik yapamaz ve sayfa korumasını kaldıramaz.