Leonardo Da Vinci

Leonardo Da Vinci

Yazan : Walter Isaacson

Yayınevi :  Domingo

Çeviren : Emre Gözgü

Basım : 2019 Kasım

Sayfa Sayısı : 525

Okunma Tarihi : 2020 Mayıs

Tanıtım Yazısı :

Gayrimeşru, eşcinsel, vejetaryen, solak ve dinle arası limoni:

Leonardo da Vinci 15 ve 16. yüzyıl için zor bir karakterdi. Ama talep ettiği hoşgörünün karşılığını misliyle verdi.

Dudağı hareket ettiren kasları görmek için kadavraların yüz derilerini yüzdü ve ardından dünyanın en unutulmaz tebessümünü, Mona Lisa’yı yarattı. Işık ışınlarının korneaya çarpışını gözlemledi ve değişken perspektifler kullanarak Son Akşam Yemeği’ni çizdi. Oyunbaz ve saplantılı bir tutkuyla anatomi, fosiller, kuşlar, kalp, uçan makineler, optik, botanik, jeoloji ve silahlar üzerine çığır açıcı çalışmalar yürüten Leonardo, beşeri ile temel bilimler arasındaki çizgiyi aşarak sadece günün Milano ve Floransa’sını büyülemekle kalmadı; onun yolu tüm dünyada yaratıcılık ve yenilikçiliğin yolu oldu.

Steve Jobs ve Einstein biyografilerinin yazarı Walter Isaacson, insanlık dediğimiz büyük ailemizin belki de en sıra dışı ferdinin hayatı üzerinden, dünyaya tutkulu bir hayretle yaklaşmanın yaşamı nasıl zenginleştirebileceğini gösteriyor.

Muhteşem… Isaacson yine karmaşık, dev bir karakteri ele alarak onu yakınlık kurabileceğimiz birine dönüştürüyor… Baştan sona büyüleyici, ustaca ve tutku dolu.

Kirkus Reviews

Isaacson, Leonardo’nun çelişkilerini kullanarak ona insaniyet ve derinlik kazandırıyor.

New York Times

Yıllar içinde Leonardo hakkında çok şey okudum fakat onun yaşamı ve çalışmalarının farklı yönlerini tatmin edici şekilde ele alan hiçbir kitapla karşılaşmamıştım… Bu kitap onu tüm insani yönleriyle görmenize ve onun ne kadar özel biri olduğunu anlamımıza, Leonardo hakkında okuduğum diğer tüm kitaplardan daha çok yardımcı oluyor.

Bill Gates

 Kitap hakkında söyleyebileceğim fazla birşey yok: Muhteşem bir kitap. Leonardo’nun eserleriyle ilginiz olsun olmasın, kitap son sayfasına kadar ilginizi çekecektir. Hele eserlerine ilgi duyuyorsanız, sanatını ve kişiliğini merak ediyorsanız mutlaka okumalısınız. Müzeleri ya da sanat galerilerini gezerken verilen bilgilendirici broşürleri okumanız gerektiği gibi bu kitabı da ustanın eserlerini görmeden önce bu kitabı okumalısınız. Bu kitabı okuduktan sonra eserlerine başka bir gözle bakacaksınız.

 Resim ya da heykel sanatıyla ilginiz yoksa bile yine de size çok şey katacak bir eser. Zamanının çok ötesinde yaşayan ve dahilik ile delilik arasındaki o ince çizgide yaşayan bir usta. Bir at resmi çizebilmek için atları kesip tüm kas sistemini incelemesi, Mona Lisa’yı 16 yıl boyunca tam olarak bitirmeden ölene kadar zaman zaman eklemeler yapması nasıl uçlarda yaşayan bir insan olduğunun sadece iki örneği.

 Domingo yayınevinin yayınlarından okuduğum ilk kitap. Basım kalitesi iyi, basım hataları oldukça az. Ve çeviri çok iyi. Kısacası kitaba gerektiği önem verilmiş ,hakkıya hazırlanmış bir kitap.

Genelde okuduğum kitapları saklamam, bir şekilde elden çıkarırım, başkalarıyla paylaşırım. Ama bu onlardan biri değil. Kitaplığımda saklayıp,zaman zaman bazı bölümlerini tekrar okumak istediğim bir eser. Okuyun, pişman olmazsınız.