Hücre kilitleme ne demek

Excel formül veya fonksiyon yazılırken hem işleyişi hızlandırmak hem de kolaylaştırmak için bir çok işlemi otomatikleştirir. Bu pek çok durumda kullanıcıların yararınadır ve hayatlarını kolaylaştırır. 

Fonksiyon yazarken de bu otomatikleştirme işlemi kullanılmaktadır. Örneğin A,B ve C sütunlarında yüzlerce satırdan oluşan bir veri olduğunu düşünelim. B sütununda ürünlerin birim fiyatları C sütununda ise o üründen kaç adet satıldığı bilgisi olsun. D sütununda da ürünün satışı ile oluşan toplam satış tutarı bilgisinin olması isteniyor. Kısacası B sütununda yer alan birim fiyatın C sütunundaki satış adedi ile çarpımı D sütununda gösterilecek.

D2 hücresine  =B2*C2  yazıldığında istenilen sonuç hücreye yansıyacaktır. İşte bundan sonra excel devreye girerek bizim yüzlerce satıra tek tek aynı formülü yazmamıza gerek kalmaması için işlemi otomatikleştirir. D2 hücresinin sağ altındaki taşıma kulbundan tutup aşağıya doğru çekersek ya da sol çift tık yaparsak fonksiyon B ve C sütunlarında dolu olan son satıra kadar kopyalanacaktır. D sütununda aşağıya doğru indikçe formülün içinde bulunulan satıra göre güncellendiğini görürüz. D10 satırındaysak =B10*B10 olduğunu 500. satırdaysak  =B500*C500 e dönüştüğünü görürüz. Böylece yüzlerce satıra tek tek formül yazılması gerekirken bu işlem Excel tarafından saniyeler içinde gerçekleştirilir.

Excel bu işlemi bizim yerimize yaparken belirli bir mantıkla hareket eder.Örneğimizde ilk satırdaki formül A2*B2 idi. Formülü aşağıya doğru kopyaladığımızda excel bu işlemi referans alır ve formül aynı sütunda aşağıya doğru kopyalandığına göre sütun isimleri sabit kalmalı sadece satır numaraları artmalı şeklinde bir mantıkla diğer satırları doldurur.

Yukarıdaki örnekte formül kopyalamasını aynı sütunda yukarıdan aşağıya yaptık. D2 hücresinde yazılan ilk formülü D sütunu boyunca aşağıya doğru kopyaladık. Böylece formülde bulunan sütun adları SABİT kaldı sadece satır numaraları otomatik olarak artarak ilerledi. 

Diğer olasılık formülün aynı satırda kalarak satır boyunca kopyalanmasıdır. Kopyalama işleminde bu kez satır numarası SABİT kalacak ve sütun adı artarak ilerleyecektir. Örnekte F6 ve F7 hücrelerindeki değerleri değerleri F8 hücresinde toplayıp formülü sağa doğru kopyalayarak M sütununa kadar toplama işlemini gerçekleştiriyoruz. Görüldüğü gibi satır numarası olan 8 sabit kalırken formül sağa doğru kopyalandıkça sütun isimleri değişiyor.

Yukarıdaki iki örnekte de formüllerde 2 ayrı hücredeki verileri kullandık ve formül kopyalandıkça bu iki farklı hücre adresleri ya satır numarası ya da sütun adı değişerek doğru sonuçlar elde edildi. Buraya kadar herşey olması gerektiği gibiydi. Peki formülde kullanılan başvuru hücrelerinden 1 veya daha fazlası değişip bazı başvuru hücre veya hücrelerinin değişmemesi gerekirse ne yapılmalı ?

Aşağıdaki örnekte D2 hücresinde ürünün birim TL değerini E2 hücresinde ise bu değeri dolar karşığını görmek istiyoruz. I1 hücresinde ise güncel dolar kuru bilgisi var. Yapılması gereken D2 hücresindeki değeri I1 hücresindeki değere bölerek dolar karşılığ değeri bulmak. İlk formül yazılacak hücre olan E2 hücresine D2 / I1 yazıldığında sonuç doğru olarak geliyor. Daha önceki örnekte de yaptığımız gibi formülü aşağı doğru kopyaladığımızda formül otomatik olarak D3/I2..D4/I3 olarak kopyalanıyor ve formül hata veriyor. Peki değişen nedir ? 

Formülde D sütunundaki değerleri sadece I1 hücresindeki değere bölmek istiyoruz. I1 hücresi dışında I sütununda başka değer yok. Zaten başka değer de istemiyoruz. Biz D sütunundaki her hücredeki birim fiyatları I1 de bulunan dolar kuruna böleceğiz. Ancak formülü aşağı doğru kopyaladığımızda Excel otomatik olarak formülde I sütunundaki satır sayılarını da artırarak devam ediyor. Bizim Excele “tamam, D sütunundaki hücre isimlerini aşağıya doğru artırarak kopyala ama bunu yaparken I sütununda sadece I1 hücresine ihtiyacım var,I1 sabit kalsın ,formülde değişiklik olmasın.” dememiz gerekiyor. İşte bunu yapmak için sabit kalmasını istediğimiz hücreyi formülde yazarken $ işaretini kullanıyoruz. Değişmesini istemediğimiz değer hücre adı ise hücre adının önüne ( örn : $A1 ), satır numarası ise satır numarasının önüne $ işaretini koymamız  ( örn : A$1 )yeterli.Eğer hücrenin hem sütun hem satır olarak sabit kalmasını istersek hücre ve satır numarası önüne $ işareti koymamız yeterli olacaktır.   ( örn : $A$1 )