Son Av

Son Av

Yazan : Jean – Christophe Grange

Orijinal Adı : Le Derniere Chasse

Yayınevi : Doğan Kitap

Çeviren : Tankut Gökçe

Basım : 2020 Şubat – 1. basım

Sayfa Sayısı : 300

Okunma Tarihi : 2020 Şubat

Tanıtım Yazısı :

Kara orman’da son av başladı… ardında hiçbir iz bırakmayan avcı kim?

Komiser Niémans, yardımcısı Ivana Bogdović’le Alsace bölgesinde işlenen vahşi bir cinayeti çözmeye gider. Kendi karanlık geçmişlerini de yanlarında götüren iki polis, Kara Orman’da saklanan bir sırrın peşine düşerler. Kızıl Nehirler’in başkahramanı Niémans’ın dönüşünü müjdeleyen Son Av, kökeni Nazi Almanyası’na kadar giden sürprizlerle dolu bir gerilim…

   Grange ‘ın dilimize çevirilen kitaplarının çoğunu okudum. Yazarın kendine özgü bir gerilim anlayışı var ve bu genelde başarılı sonuçlar veriyor. Bu kitabında alışık olduğumuz vahşi ve kanlı cinayetler yine var ama sanki daha önceki kitaplara göre biraz dozunu azaltmış. Yine daha önceki kitaplarında olaylar daha geniş mekanlarda geçerken bu kitabında sınırlı bir alan var. Son bir farklılık ise kitaptaki önemli karakterlerin sayısı çok sınırlı. Bunun sonucunda katili tahmin etmek için seçenekler de daha az. 

 Kitap 300 sayfa olmasına rağmen tam 68 adet bölüm var , yani ortalama 4,5 sayfada bir bölüm bitiyor. Bu kadar çok ve bana göre gereksiz sayıdaki bölüm, kitabın okunmasını yavaşlatıyor. Bence gereksiz olmuş. 

 Grange’ı ilk kez “Kızıl Nehirler” kitabıyla tanımıştım. Bu nedenle yazarın okuduğum diğer kitaplarını hep bu kitapla kıyaslıyorum. Sanırım benim şanssızlığım okuduğum en iyi kitap ilk okuduğum kitap olmuş. Ne yazık ki bu kitap da Kızıl Nehirler ile kıyaslanacak düzeyde bile değil. 

 Doğan kitap  yayıncılık sektöründeki ekonomik sıkıntıları bu kitaba da yansıtmış. Kağıt kalitesi kötü, sanki çok eski bir basım ya da korsan baskı gibi. Tabii Doğan Kitap’ın olmazsa olmaz baskı hataları, yer yer tuhaf çeviri tercihleri bu kitapta da yerini almış. Yazarın diğer kitaplarını okuduysanız bunu da okumak isteyeceksiniz. Ama beklentinizi fazla yüksek tutmamanızı öneririm.