Düğümler ve Haçlar

Düğümler ve Haçlar

Yazan : Ian Rankin

Orijinal Adı : Knots and Crosses

Yayınevi : Alfa

Çeviren : Esin Eşkinat

Basım : 2018 Eylül

Sayfa Sayısı : 262

Okunma Tarihi : 2019 Aralık

Tanıtım Yazısı :

   “Hem de Edinburgh’da. Demek istiyorum ki, Edinburgh’da böyle bir şey olacağı asla aklınıza gelmez, değil mi…?”

‘Böyle bir şey iki genç kızın vahşi bir şekilde kaçırılışı ve öldürülüşü. Eski bir asker olan Dedektif Rebus, artık anılarından kaçan, aldığı garip mektuplara aldırmayan ayrıksı, anlaşılması zor bir polistir. Üçüncü genç kız da kaybolunca aynı akıbete uğradığı düşünülür ve pek çok polisle birlikte Rebus da katilin peşine düşer. Çok geçmeden mesajlar gelmeye başlar: Düğümlü ipler ve kibrit çöpünden yapılma haçlar. Ancak Rebus’un olayla ilişkisi farklıdır; o yalnızca katili yakalamaya çalışan bir polis değil, bu yapbozun parçalarını bir araya getirip olayı çözebilecek tek kişidir. 

Dedektif Rebus dizisi, baştan sona birinci sınıf bir çalışma… Rankin mükemmel bir şekilde yarattığı kahramanını İskoçya’daki mekânların ve diyalogların çarpıcı hakikiliğiyle birleştirmiş.

-The Times-

 Son zamanlarda okuduğum daha doğrusu okumaya çalıştığım en kötü kitap. Neden bu kadar kötü tam olarak tanımlayamıyorum da.. Çeviri problemi mi yoksa kitabın orijinali mi kötü ? Çeviri ne kadar kötü olsa da yine de böyle bir sonuç çıkmaz sanırım. Sanki orijinali çok uzun olan bir kitabın kısaltılmış hali gibi. Polisiye kitaptan beklenen ya da olması gereken hiçbir özellik yok. Yazarın “dedektif John Resus” karakterini tanıttığı ilk kitap. Ancak karakteri tanıtmak isterken asıl konuyu unutmuş gibi. Çok zor bitirdim. Serinin tüm kitaplarını toplu olarak alacaktım, iyi ki bu hataya düşmemişim. Okunacak bir kitap değil.