Bıçak

Bıçak

Yazan : Jo Nesbo

Orijinal Adı : Kniv

Yayınevi : Doğan Kitap

Çeviren : Can Yapalak

Basım : 2019 Kasım 1. basım

Sayfa Sayısı : 591

Okunma Tarihi : Aralık 2019

Tanıtım Yazısı :

Eski ve yeni düşmanlarla karşı karşıya kalan Harry Hole hayatının en zor davasını çözmek zorunda… 
 
Rakel tarafından terk edilen Harry Hole şimdi ufak tefek davalar verilen bir polistir ve eski dostu Jim Beam’e dönmüştür. Uzun yıllar önce hapse attırdığı ve pek yakında dışarı çıktığında suç işleyeceğinden emin olduğu “Nişanlı” Svein Finne’nin peşine düşmek niyetindedir. Ancak her şey sarpa sarar. Harry çok içtiği bir sabahın ertesinde kanlı kıyafetlerle uyanır, önceki geceyle ilgili hiçbir şey hatırlayamaz. Dehşetli bir kâbusun sadece başlangıcıdır bu. 
 
Bıçak insanların neden Nesbo’nun kitaplarını okuduğunu hatırlatıyor. Nesbo’nun eski kitaplarından daha yoğun ve karmaşık bu roman… Kızılgerdan’ı anımsatıyor. Roman… Harry’yi bıçak sırtı denilebilecek bir yerde bırakıyor…
The Sunday Times

Yazarın “dedektif Harry Hole” serisinin diğer kitaplarının büyük kısmını okudum. Bu okuduklarım içinde bana göre en başarılılarından biri. Tempo düşmüyor, tipik “katil kim ?” sorusunun yanıtı kitabın sonuna kadar sürekli değişen yanıtlar buluyor. Başarılı bir polisiye.

Doğan Kitap’tan çıkan eser yine yayınevinden kaynaklanan hatalar içeriyor. DK’ın bu tür özensiz basımlarına alıştık artık. Çeviri başarılı olabilir ama yazım hataları ne yazık ki var. Okumayı çok etkilememesi teselli kaynağı oluyor.