Vaterland Dosyası

Vaterland Dosyası – Gereon Rath’ın Dördüncü Vakası

Yazan : Volker Kutscher

Orijinal Adı : Die Akte Vaterland

Yayınevi : İletişim Yayınları

Çeviren : Gülçin Wilhelm

Basım : 2019 1. baskı

Sayfa Sayısı : 498

Okunma Tarihi : 2019 Haziran

Tanıtım Yazısı :

Berlin’in gözde alışveriş merkezi Vaterland’da işlenen bir cinayeti kovuşturan Komiser Rath’ın yolu Doğu Almanya taşrasına uzanıyor. Naziler’in iktidarı ele geçirmesinin arifesinde, aydınlatılacak cinayetin üzerine milliyetçi bağnazlığın koyu sisi de çökmüş… Bu polisiyenin iki “olay yeri” sahnesi var: İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılana kadar Berlin’in eğlence ve tüketim tapınağı olan Vaterland Evi… Ve Prusya’nın doğusunda, Polonya sınırında bir küçük şehir, Treuburg. Volker Kutscher, yaklaşmakta olan Nazi iktidarının karanlık atmosferi ile metropol hayatının çılgın eğlencesinin iç içeliğini çarpıcı bir şekilde sergiliyor.

“Vahşi Doğu” deyimiyle anılacak kadar tekinsiz olan Doğu Prusya sahnesi ise dizinin bu kitabına özgü bir motif. Dar kafalı taşralılar, milliyetçi önyargılar, Nazizmin toplumsal tabanının hazin bir manzarasını çiziyor. Hikâyenin entrikası, ormanın derinliklerinde yaşayan bir “meczup” ve alengirli bir kaçakçılık şebekesiyle dallanıp budaklanıyor.

“Kutscher, romanın geriliminin dramaturjisini hiç ihmal etmeden, dönemin tarihsel olaylarının yakasına yapışıyor.”

– Frankfurter Allgemeine Zeitung –

Gereon Rath karakterinin dördüncü vakası. Serinin diğer kitaplarını da okumuştum. Bence en başarılı olan kitap bu. Yazarın akıcı anlatımı, düşmeyen temposu ve arka plandaki dönemin Almanya gerçekleri kitabın okunurluğunu artırıyor. Türü sevenlere öneririm. Ancak seri kitapların ortak bir problemi : eğer okumak istiyorsanız ilk kitaptan başlamanız gerekecek. Zaman zaman geriye dönüşler olması nedeniyle , en baştan okunmaması durumunda az da olsa konuda kopukluk hissi yaşayabilirsiniz.