Son Tanık

Son Tanık

Yazan : Glenn Meade

Orijinal Adı : The Last Witness

Yayınevi : Kırmızı Kedi

Çeviren : Ali Cevat Akkoyunlu

Basım : 2018 – 3. baskı

Sayfa Sayısı : 475

Okunma Tarihi : 2019 Temmuz 

Tanıtım Yazısı :

Yugoslavya parçalanmakta, dünyanın Nazilerden sonra verdiği bütün sözlere rağmen Avrupa’nın göbeğinde bir başka soykırım yaşanmaktadır. Koalisyon kuvvetleri, Saraybosna’nın eteklerinde bulunan Omarska Kampı’ndaki katliamdan sağ kurtulmayı başarmış, ancak yaşadığı derin travma yüzünden konuşmaktan bile aciz küçük bir kız bulur. New York’lu bir hukukçu olan Carla Lane’in, yıllar önce Yugoslavya’da yaşanan “etnik temizlik”le ilgili pek az bilgisi vardır. Genç kadın, hamiledir ve müzisyen kocasıyla ideal bir hayat sürmektedir. Ancak kocasının gizemli bir suikastta öldürülmesiyle, Carla’nın zihnini bir süredir meşgul eden garip görüntüler şiddetlenir. Bunların izini süren genç kadın, çocukluğunda ağır bir psikolojik tedavi gördüğünü ve psikiyatristinin ona annesinin günlüğünü vermesiyle, ailesinin 20 yıl önce Bosna’daki bir ölüm kampında, büyük bir vahşetin kurbanları olduğunu öğrenir. Carla’yı zorlu bir sınav beklemektedir. Gerçek kimliklerini saklamak ve kurdukları suç imparatorluğunu muhafaza etmek adına kanlı geçmişlerinden geriye kalan son tanığı da susturmaya kararlı olan suçluları bulmalıdır.

Yazarın  Kar Kurdu, Brandenburg, Buz Kapanı, Romanov Komplosu ve Sakkara’nın Kumları isimli kitaplarını okudum. Bu kitap okuduklarım içinde bana göre konusu en zayıf  kalanı. Zaman zaman tempo artsa da genel olarak başarılı bulmadım. Okunmasını tavsiye edeceğim kitaplar arasında değil.

 Kırmızı Kedi’den çıkan kitabın ciltli olan 3. baskısını okudum. 3. baskı olmasına rağmen hala düzeltilmemiş yazım hataları var. Bunun dışında ciltli kitap okumanın tadı gerçekten farklı oluyor. Yazım hatalarını dikkate almazsak baskı kalitesi olarak başarılı bir kitap olmuş.