Hitler Kitabı

Hitler Kitabı

Editörler : Henrik Eberle – Matthias Uhl

Orijinal Adı : Das Buch Hitler

Yayınevi : ALFA

Çeviren : Mustafa Tüzel

Basım : 2017 Aralık 1. baskı

Sayfa Sayısı : 633

Okunma Tarihi : 2019 Temmuz

Tanıtım Yazısı :

2 Mayıs 1945’te Berlin’deki sığınağına giren Sovyet askerleri Hitler ve Eva Bruan’un cesetlerinin hemen yanında iki yaverini ele geçirdiler: Kişisel yaveri Heinz Linge ve SS irtibatı Otto Guensche. İkisi de sorgulandılar, hem de en ayrıntılı şekilde. Ve bu tanıklıklardan gizli bir Hitler Dosyası oluşturuldu. Tek bir adam için: Joseph Stalin.

“Hitler’in hayatına benzersiz bir bakış.” –Publishing News –

“Geleneksel tek-boyutlu canavar portrelerinden alabildiğine uzak, kompleks bir portre.” –Sunday Times – 

“Çığır açan tarihsel bir belge. Hitler’in gündelik hayatına dikkat çekici bir bakış. Üçüncü Reich’ın tarihine dair kaynakların en özgünlerinden birisi.” –Daily Telegraph – 

“Hitler’in kişisel dünyasına akıllara ziyan bir bakış. Yılın yayıncılık olayı.” –Bookseller

“Büyüleyici.” –Simon Sebag-Montefiore – 

“Büyüleyici ve cezbedici… Hep bir gizem olarak kalmış bir özel hayattan ilginç enstanteneler.” –Guardian – 

“Hayran olunacak denli sürükleyici.” –Evan Mawdsley, Literary Review – 

“Bir diktatörün şaşırtıcı derecede içten bir portresi.” –The Times –

“Avrupa’yı kontrol etmeye çalışan iki diktatöre büyüleyici bir bakış.” –South China Morning Post – 

“Beklenmedik ve özgün.” –Richard Overy –

Stalin’in Hitler hakkında bilgi edinebilmek için hazırlattığı bir “kitap”. Hitler’e yakın kişilerin uzun süren sorgularının temel oluşturduğu, uzun ve detaylı sorgulamaların bir araya getirildiği bir rapor aslında. Raporun sunulacağı kişi Stalin, hakkında rapor hazırlanan kişi Hitler olunca ve bu bilgilerin kaynağı genelde Alman askerleri olunca sonucun ne kadar tarafsız olabileceği tartışmaya açık. Örneğin kitap boyunca Hitler en yakınındakilere bile zaman zaman hakaretler ederken, küfür ederken, Rusya hakkında, rus askeri hakkında söyledikleri oldukça yüzeysel. Stalin hakkında ise en ufak kötü bir söz yok. En azından raporu hazırlayan Ruslar bu bilgilere yer vermemiş olabilirler. Sonuçta raporun gideceği kişi belli. 

 Tüm bunların dışında kitabı okudukça sonradan Alman vatandaşı olan bir adamın, en hafif tanımlama ile delice, çılgınlık seviyesindeki düşüncelerini koca bir Alman milletine ve onun ordusuna benimsetmesi inanılmaz. Hitler’in son nefesine kadar ona sadakatle hizmet ve itaat eden, ölümünden sonra intihar eden insanlar olması, etkisinin ne kadar büyük olduğunun ispatı. Dünyanın şansı bu çılgın adamın ulaşmak istediği hedefin imkansız olması, yola çıkarken güvendiği en yakınındaki komutanların çoğunun yeteneksizliği ve özellikle ihaneti. Eğer Hitler avrupanın yarısını işgal ettikten sonra  haddini bilip Rusya ile savaşa hiç girmeseydi acaba ne olurdu ? Rusya’ya kafa tutmak  dinmek bilmeyen ihtirasın ve kibirin bir sonucu. Bu hastalıklı insanın yaptıklarının sonucu milyonlarca ölü ve sakat kalan insanlar.Umarım dünya tarihi bir daha böyle delilerle karşılaşmaz.

 Bunun dışında kitabın okuması kolay. Sadece doğal olarak çok fazla Almanca kelimenin olması okumayı yavaşlatabiliyor. Basım hatası çok fazla değil. Anlam bozukluğu olan kısımlar yok.