Mustafa Kemal Atatürk – Mücadelesi ve özel hayatı

Mustafa Kemal Atatürk – Mücadelesi ve özel hayatı

Yazan : İpek Çalışlar

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Basım : 2018 Eylül

Sayfa Sayısı : 530

Okunma Tarihi : 2019 Mart

Tanıtım Yazısı :

Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım’ın oğlu, Latife Hanım’ın eşi, bize bu güzel vatanı bırakan Mustafa Kemal ATATÜRK, gözden kaçmış iç dünyası, mücadelesi ve özel hayatıyla…
 
Muhterem Valideciğim
Gerçekte vatan ve milletimizi kurtarabilmek için, askerliği bırakıp serbest olarak milletin başına geçmek ve milleti tek vücut bir hale getirmekle doğacak kudret ve ulusal gücü kullanmaktan başka çare yoktu. Ben de öyle yaptım. Elhamdülillah başarılı oluyorum. Pek yakında elle tutulur sonucu bütün dünya görecektir.
(…)
Ben, birkaç güne kadar bir kongre için Sivas’a gideceğim. Tekrar Erzurum’a döneceğim. Tekrar ediyorum: Her işittiğinize önem vermeyiniz. Pekâlâ bilirsiniz ki ben, yaptığımı bilirim. Netice görmeseydim başlamazdım.
Bu mektubumu getirecek olan (…) size benim hakkımda istediğiniz kadar bilgi verecektir. Kendisiyle bana bazı elbiselerimi gönderiniz.
                                                                                              Ağustos 1919, Erzurum
 
Latife Hanım ve Halide Edib kitaplarının yazarı İpek Çalışlar’ın, roman akıcılığında kaleme aldığı bu kitap; titiz, derinlikli bir araştırmaya, Mustafa Kemal’in hayatının geçtiği yerlere yapılan yolculuklara, tanıklıklara ve belgelere dayanıyor. Anlatıya eşlik eden fotoğraflar ve zengin kaynakçasıyla Mustafa Kemal Atatürk benzersiz bir biyografi.

Kitap Atatürk’ün hayatının 1881 -1927 yılları arasını kapsıyor. Yazarın neden son yıllarını anlatmadığı ile ilgili bir bilgi yok. Atatürk’ün İstanbul’a gelişi ile bitiyor. Şimdiye kadar okuduğum Atatürk hakkındaki kitaplardan oldukça farklı. Bu kitapta sıkça duyduğumuz ve okuduğumuz “büyük komutan, ulu önder, kurtarıcı” sıfatları ile beraber çok sık duymadığımız ( en azından benim duymadığım ) özelliklerini de öğreniyoruz. Yeri geldiğinde ağlayan, yeri geldiğinde acımasız, asabi, eleştiriye kapalı, inatçı bir kişilik. Kısacası insanın zaman zaman olabileceği her türlü hali. Bu açıdan kitap benzerlerinden farklı. Baştan sona Atatürk’ü öven, yere – göğe sığdıramayan bir kitap değil. Uzun süreli ve çok detaylı bir çalışma olduğu her sayfasında hissediliyor. İpek Çalışlar’a ve YKY’na böyle bir eseri bize sundukları için teşekkürler. Keşke kitap son yılları da kapsasaydı.

Kitabın yayınlanma tarihi Yılmaz Özdil’in kitabıyla aynı zamana denk geldi ve gördüğüm kadarıyla onun kitabının gölgesinde kaldı. Ama uzun vadede kitap hak ettiği değer bulacaktır.