A’dan Z’ye Sabahattin Ali

A’dan Z’ye Sabahattin Ali

Yazan : Sevengül Sönmez

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Basım : 2017 Eylül 2. baskı

Sayfa Sayısı : 383

Okunma Tarihi : 2019 Mart

Tanıtım Yazısı :

Yayımlandığında büyük bir ilgi gören ve zamanla Sabahattin Ali hakkında yapılan çalışmalarda temel kaynak haline gelen A’dan Z’ye Sabahattin Ali, genişletilmiş yeni baskısıyla okurla yeniden buluşuyor.

Sabahattin Ali’nin bilinmeyen özelliklerini açığa çıkarmamın yanı sıra, pek çok kaynağa ilk kez yer verilen, Sabahattin Ali’den geriye kalanların titizlikle elden geçirilmesiyle hazırlanan kitap Sabahattin Ali ve eserleri hakkında bugüne kadar yazılan en kapsamlı kitap olma özelliğini sürdürüyor.

Okumayı kolaylaştıran yeni tasarımıyla sayfa sayısı azalan kitabın bu baskısında, yeni belgelerin ve yapılan yeni çalışmaların ışığında Sabahattin Ali hakkında yapılan çalışmaların ve yabancı dillere çevrilen eserlerin, film, tiyatro ve belgesellerin listesini genişletildi. Değirmen’in ve Sırça Köşk’ün toplatılması, Sabahattin Ali adını taşıyan cadde ve sokaklar, Sabahattin Ali büst ve heykelleri, Sabahattin Ali Edebiyat Okulu gibi yeni maddeler ve yeni fotoğraflar eklendi, kimi maddeler de gözden geçirilerek genişletildi.

Kitap şimdiye kadar okuduğum kitaplardan çok farklı bir şekilde yazılmış. Bir sözlük gibi yazılmış ve tam anlamıyla A’dan Z’ye Sabahattin Ali’yi anlatıyor. Yazarın hayatına bir şekilde giren kişiler, olaylar, mekanlar ve daha fazlası bir sözlük titizliğiyle okuyucuya sunulmuş. Çok detaylı ve özenli bir çalışma olduğu belli oluyor. Keyifle okudum, yazarı sevenlere okumalarını öneririm.

Kitabı okurken sadece edebiyatçı Sabahattin Ali’yi değil, iyi -kötü, doğru -yanlış yanlarıyla insan Sabahattin Ali’yi tanıyoruz. 41 yıllık kısa hayatına neleri, kimleri ve hangi eserleri sığdırdığını okuyunca, yazara özenmemek ve kıskanmamak elde değil. Bu kısacık yaşamında sırf düşünceleri nedeniyle uğradığı haksızlıklar, çektiği eziyetler gerçekten insanın canını acıtıyor. Eğer sistemi eleştirirseniz, siyasi gücün onaylamadığı, zararlı gördüğü fikirleriniz varsa hangi dönem olursa olsun bir şekilde eziliyorsunuz. Günümüzde önemli tarihi karakterler, değerli insanlar olarak gördüğümüz kimi şahsiyetlerin de, aslında zaman zaman ne kadar acımasız, vicdansız olabildiklerini de görmek de insanı üzüyor. Atatürk’e yazdığı şiirle hakaret ettiği iddiası, yazarın ilk hapis cezasının nedeni olmuş Arkasından sonu gelmeyen davalar, farklı sürelerde yatılan hapisler. En sonunda günümüzde bile netlik kazanmayan bir katledilme hikayesi ile 41 yaşında hayatına son veriliyor. Şiirle hakaretten 1 yıla yakın hapis cezası alan  Sabahattin Ali’nin sözde katili 2 yıl yatarak çıkıyor. Kısacık ömründe bir çok ölümsüz eser bırakan yazarın doğru düzgün bir mezarı bile kalmıyor. Değişen bir şey yok. ADALET hala aradığımız, özlediğimiz ama korkarım hiçbir zaman tam olarak sahip olamayacağımız bir değer olarak kalacak.