Stalingrad

Stalingrad

Yazan : Antony Beevor

Orijinal Adı : Stalingrad

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Çeviren : Nurettin Elhüseyni

Basım : 2018 Nisan

Sayfa Sayısı : 460

Okunma Tarihi : 2018 Eylül

Tanıtım Yazısı :

II. Dünya Savaşı’nın Doğu cephesinde Stalingrad kenti için savaşan Kızıl Ordu’yla Mihver orduları arasındaki destansı muharebenin öncesi ve sonrasıyla anlatıldığı Stalingrad, tarihin en karanlık olaylarından birine ışık tutuyor. 

“Beevor’ın anlatısı, Stalingrad Muharebesinin azametini, liderlerin megalomanlığını ve yaşanan katliamın akıl almazlığını fevkalade bir berraklıkla aktarıyor.” 
-Richard Bernstein, The New York Times-
İnsanların çektiği acıların ve sergiledikleri kahramanlıkların da aktarıldığı bu olağanüstü tarihi anlatı kanımı dondurdu.” 
-Antonia Fraser, Sunday Times-

“Muhteşem”
-John Keegan, Daily Telegraph-

“Dahice!” 
-The Times-

“Muhteşem… Harika bir tarih kitabı ama bir roman kadar sürükleyici.” 
-Daily Telegraph-

“Müthiş… Bir felaketin sürükleyici hikâyesi” 
-Max Hastings-

Savaşın ne kadar korkunç bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. Antony Beevor’ın bu kitabından bir kez daha bunu hatırlamış oluyoruz. Bana göre son derece başarılı bir araştırma. Savaşın tüm vahşetini, kendi gerçeklerini, hatırlamak veya bilmek istemediğimiz yanlarını tüm çıplaklığıyla bize yansıtıyor.

Günümüz teknoloji çağında bu tür “insan gücü” ağırlıklı savaşların olması mümkün değil. İyi ki de değil. Bana göre Stalingrad savaşının en önemli farklılığı 2  deli, kendini beğenmiş, acımasız “lider”in aynı zaman diliminde yaşamış olması ve birbirleriyle savaşmasıdır. Hitler ve Stalin, sonuçları bambaşka olabilecek bir savaşı hatta hiç olmaması gereken bir savaşı bir “insan katliamına” çeviriyorlar hem de asker – sivil ayrımı olmadan. Bir halk düşünün hem kendi devletinden hem de savaştıkları devletten akla gelmedik işkenceler görmüş olsun. İşte Ruslar’ın başına gelen bu.

 Geçmişte Stalingrad savaşının “yamyamlık” olaylarını beraberinde getirdiğini duymuş ama “şehir efsanesi” olarak yorumlamıştım. Ancak kitapta kanıtlarıyla görüyoruzki Alman – Rus ya da sivil – asker ayrımı olmadan bu tür olaylar yaşanmış. Ve buna benzer savaş ortamının getirdiği inanılmaz olaylar…

Sonuç olarak tarihin bu kısımına ilgi duyanların okumak isteyeceği ,son derece başarılı bir araştırma. Sıkılmadan okuyabilirsiniz.

Yapı Kredi Yayınları’nın “tarih” konu başlığıyla çıkarttığı kitabın baskı kalitesi, boyutu, kullanılan fontlar , bunların hepsi okumayı kolaylaştırıcı biçimde olmuş. Ancak bendeki 2. baskı olmasına rağmen kitapta dizgi hataları çok olmamakla birlikte hala var. Daha önemlisi çeviri kaynaklı sorunlar da var. Havada kalan veya anlamsız cümlelerle sık olmasa da kitabı okurken karşılaşıyorsunuz. Keşke bu hatalar da olmasaydı. Ama daha önce kitap kapağına yazarın adını bile yanlış yazan bir yayınevi olduğunu düşündüğümüzde YKY genel olarak iyi bir iş çıkarmış.