Mutfak Sırları

Mutfak Sırları

Yazan : Anthony Bourdain

Orijinal Adı : Kitchen Confidential

Yayınevi : Domingo

Çeviren : Dost Körpe

Basım : 2018 Ağustos

Sayfa Sayısı : 340

Okunma Tarihi : 2018 Eylül

Tanıtım Yazısı :

“Vücudunuz bir tapınak değil, bir eğlence parkı. Tadını çıkarın…”

 

“Pazartesileri deniz mahsulü sipariş etme!” Anthony Bourdain’in acımasızca dürüst, bir o kadar da komik bir dille anlattığı hatıralarındaki en masum tavsiyelerden biri bu. Sahil barlarından zirvedeki restoranlara, bulaşıkçılıktan büyük şefliğe, Tokyo’dan Paris’e oradan New York’a, isyanlar ve alevlerle dolu bir mesleğin sunabileceği hemen her şeyi yaşayan Anthony Bourdain, bunları anlatmaya karar verince ortaya Mutfak Sırları çıktı: mutfak kapısının ardına, aşçılık dünyasının karanlık tarafına doğru macera dolu bir yolculuk. Ağzınızı sulandıracak kadar lezzetli, gülmekten karnınızı ağrıtacak kadar eğlenceli.

Mutfak Sırları yayımlanır yayımlanmaz kült bir esere dönüştü ve Bourdain’e aşçılık kariyerinin çok daha ötesinde bir tanınırlık sağladı. Elinizdeki baskı, kendisinin ölümünden önce kitaba elyazısıyla yaptığı küçük eklemeleri, yorumları da içeren özel bir edisyon.

 

“Bir Stephen King romanından daha sürükleyici.”

-Sunday Times

 

“Onun sesini duyan herkes yeni bir şeyler duyacağını, hayatta tanışamayacağı insanların hikâyesine şahit olacağını biliyordu.”

-Elif Key, Cumhuriyet

 

 Bourdain, tv programlarından tanıdığım farklı bir şef. Fırsat buldukça bölümlerini kaçırmadığım uzun soluklu bir yemek programıydı. Programdaki anlatımı,tarzı, seçtiği yemekler ve mekanlar ile farklı ya da aykırı bir şef olduğunu belli ediyordu. Yine tv programı için gittiği Fransa’da kaldığı otelde kendini asarak intihar etti. İzlediğim Bourdain hayat dolu, hayatı çok ciddiye almayan,anı yaşayan bir insan olarak görünüyordu. 

Tv programını izlemeseydim bu kitabı da okumazdım. Ama tarzını beğendiğim bir program yapımcısı olduğu için kitabını da okumak istedim. İntihar etmesi de sanırım kitabın satışını bir şekilde etkilemiştir.

Kitap sanki tv programının yazıya dökülmüş biçimi. Aynı tarz, aynı mizah duygusu, aynı argo ve aynı vurdumduymaz tavır. Yazar bir şef olunca doğal olarak kitapta fazlasıyla teknik terimler,hiç duymadığım yemek isimleri ve benzeri şey var. Amerika’daki yaşamı anlattığı için oraya özgü olan ve bir yabancının anlayamayacağı noktalar da var. Ama dediğim gibi tv programını sevdiğim için bu farklılıklar beni rahatsız etmedi. Ama yemekle ilgisi olmayan ve şefi tanımayanlar için sıkıcı gelecektir. Ama sektörde çalışanların tam aksine zevkle okuyacaklarına inanıyorum.

Programlarında da zaman zaman belirttiği gibi hayatı boyunca çok fazla alkol ve uyuşturucu kullanmış birisi. Son  zamanlarda sigarayı bile bıraktığını belirtiyor.Kitabında hayatında zaman zaman dibe vurmalar yaşadığını belirtse de genel olarak hayattan zevk alan birisi, en azından kitaba böyle yansıtmış. Umarım intiharı aşırı alkol veya uyuşturucu etkisiyle değil de , açık bir zihinle isteyerek karar verdiği bir seçim olmuş olsun.