Karartma Geceleri

Karartma Geceleri

Yazan : Rıfat Ilgaz

Yayınevi : Çınar

Basım :  2018 Mart 35. baskı

Sayfa Sayısı : 260

Okunma Tarihi : 2018 Eylül

Tanıtım Yazısı :

Yıl 1944… İkinci Dünya Savaşı sınırlarımıza kadar dayanmıştır. Hitler faşizminin tüm Avrupa’yı ateşe attığı günler… Türkiye bu savaşa dâhil olmamak için dirense de etkileri tüm ülkede hissedilecektir. Ekmek, şeker, yakacak gibi temel ihtiyaç maddeleri karneye bağlanmış, dışarıdan gelebilecek ani baskınları önlemek amacıyla geceleri her yerde karartma uygulaması başlamıştır. Ülkenin aydınlarına da baskı uygulanan bir dönemdir bu aynı zamanda.

 

Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri’nde işte bu kapkaranlık günleri anlatır. Bir aydın, şair ve edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural, yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık problemleri vardır, bu nedenle de hemen teslim olmak istemez. İstanbul’un soğuk ve karartılmış sokaklarına, eş dost evlerine sığınır. Tutuklandığı zaman savaş bitmiştir, ama savaş yıllarının Türkiye’de bıraktığı izler uzun süre silinemeyecektir.

Rıfat Ilgaz, Mustafa Ural’ın kaçış öyküsünü anlatırken, savaşın etkisindeki ülkemizin 1940’lı yıllarına da ışık tutuyor. Yurdumuzda ve uluslararası yarışmalarda birçok birincilik ödülü alan Karartma Geceleri’nin filmi de romanı kadar büyük bir ilgi görmüştür.

 Beğenerek 3 gün içinde okudum. Söylenecek çok fazla söz yok aslında. Filmi ödüller almış, kitap olarak da 100 temel eser arasında.

Bu eser de gösteriyor ki, zaman, dönem önemli değil. Eğer iktidarın düşüncesine uymayan  siyasi bir görüşe sahipseniz her zaman “istenmeyen insan” oluyorsunuz. İnsanın sadece ve sadece düşüncelerinden dolayı dışlanması, yok sayılması, hapislerde ömrünü geçirmesi gerçekten çok acı.Hele sadece onun değil ailesinin, yakınlarının, sevdiklerinin, selam verdiklerinin bile “suça ortaklık” ile etiketlenmesi. İnanılmaz.

Ben kitabın 35. baskısını okudum. Kitapta abdest kelimesi defalarca aptes olarak yazılmış. Ben mi yanlış biliyorum acaba diye sorguladım ama doğrusu abdest. 35 baskıdır devam eden bir hata..