Hamamböcekleri

Hamamböcekleri

Yazan :  Jo Nesbo

Orijinal Adı : Kakerlakkene

Yayınevi : Doğan Kitap

Çeviren :  Can Yapalak

Basım :  2017 Ekim

Sayfa Sayısı : 392

Okunma Tarihi : 2018 Eylül

Tanıtım Yazısı :

Tayland’daki Norveç Büyükelçisi Molnes ucuz bir motel odasında ölü bulunmuştur. Harry Hole cinayeti araştırmak ve gerekirse gerçeklerin üstünü örtmek için Oslo’dan Bangkok’a gönderilir. Molnes’in arabasında bulunan fotoğraflar cinayetin hiç de kolay çözülmeyeceğini gösterir gibidir. Sırtından bıçaklanarak öldürülen büyükelçi ciddi bir suç mu işlemiştir?

Harry Hole kimsenin bildiklerini anlatmaya gönüllü olmadığı, çok sıcak ve yabancı bir ülkede kendisinden bilgi saklayan Norveç’teki makamlarla mücadele ederek bulmacayı çözmeye koyulur.

“Hamamböcekleri, Nesbo’nun en başarılı romanlarından biri.” -Financial Times-

Jo Nesbo’nun ana karakteri Harry Hole olan polisiye kitaplarının ikincisi. Ülkemizde yazarın başka bir kitabı popüler olup çok satınca, sıkca uygulanan bir yöntem olan eski eserlerinin basımının yapılması bu kitap için de geçerli. 1998 yılına ait bir kitap olan Hamamböcekleri 2017 yılında ülkemizde basılmış. Uzun bir serinin orta sırlarında yer alan bir kitap tutunca serinin diğer kitapları en başından itibaren basılmaya başlanıyor. Bu kitap ta onlardan biri. Ne yazık ki okuyucu seriye ortasından başlayıp sonra başa dönüp ve en sonunda seriyi güncelleyip sonuna gelebiliyor. Harry Hole serisinin şu ana okuduklarım içinde en beğendiğim kitap bu oldu. Akıcı bir anlatım, merak uyandıra bir konu. Polisiye kitapların olmazsa olmazları ne ise bu kitapta var. “katil kim” sorusunun yanıtı kitabın son sayfalarına kadar değişiyor. Kısacası iyi bir polisiye kitap olmuş.

Kitabın baskı ve çeviri kalitesine gelince , Doğan Kitap’ta görmeye alıştığımız, artık normal karşıladığımız basım hataları, dizgi hataları ve çeviri sorunları bu kitapta da yerini almış. Ama okuma zevkini aksatacak kadar çok problem yok. Eğer Nesbo kitaplarını okuyacaksanız Harry Hole serisini kronolojik sırasıyla okumanızda yarar var. Kitabın genel hikayesini etkilemese de, arka planda devam eden bir hikaye var. Ve kitaplarda daha önceki hikayelere göndermeler oluyor. Dolayısıyla sırasıyla okunmaz ise bazı konular havada kalabilir veya okuyucuya o anda anlamsız gelebilir.