Vatan ve Führer İçin

Vatan ve Führer İçin

Yazan : Erwin Bartmann

Orijinal Adı : Für Volk and Führer

Yayınevi : Kronik

Çeviren : Selçuk Uygur

Basım : 2018 Mart – 1. baskı

Sayfa Sayısı : 313

Okunma Tarihi : 2018 Haziran

Tanıtım Yazısı :

Birçok Alman gibi, Berlinli okul çocuğu Erwin Bartmann da Naziler tarafından körüklenen Zeitgeist’ın cazibesine kapıldı. Dünyanın en iyi ülkesinde büyüyor olduğuna ikna olan Bartmann, Hitler’in seçkin Waffen-SS birliği Leibstandarte’ye katılma hayali kurdu. Uzun boylu, sarışın, mavi gözlü ve sadece 17 yaşında olan Erwin’in hayali, çırak olarak çalıştığı Memeler Strasse’deki Glaser fırınından ayrılıp Berlin’deki Lichterfelde kışlasına gönüllü olarak adımını atmasıyla 1 Mayıs 1941’de gerçek oldu.

1941 yazının sonlarına doğru Sovyet Cephesi’ne varan Erwin, 4. Bölük’e bağlı bir ileri muhabere mangasında vazifelendirildi ve çok geçmeden hayatta kalmanın şansa veya bir koruyucu meleğin himayesine bağlı olduğunu keşfetti. Bir şarapnel parçasının destansı Kursk-Prohorovka Muharebesi sırasında akciğerine saplanmasıyla iyi şansı 11 Temmuz 1943’te son buldu. Bir nekahet döneminin ve Unterscharführer’liğe yani astsubaylığa terfiinin ardından, Berliner Ring Otobanı’nın doğu kısmına yakın bir noktada konuşlanmış olan Eğitim ve İkmal Taburu’nda makineli tüfek eğitimciliğiyle görevlendirildi. Kızıl Ordu’nun Seelow Tepeleri’ne yönelik büyük taarruzu başladığında, artık Regiment Falke’yle birleştirilmiş olan Erwin’in birliği, Oder Nehri’nin yakınlarındaki Berlin-Frankfurt Otoban’ının güney kanadına gönderildi. Erwin, Alman savunmalarının çok geçmeden çökmesi ve Hitler Almanyası’nın sonunun kaçınılmaz hâle gelmesiyle, hayatta kalmak için mücadele etmek ile SS’in “ölümüne sadakat” yeminini ifa etmek arasında tercih yapmak zorunda kalacaktı.

Hitler Almanyası’nda büyüyen sıradan bir çocuğun yaşantısından, Sovyet cephesindeki dehşetengiz savaşa ve bombalarla enkaz hâline dönen Berlin’e kadar uzanan bu samimi hatırat, politikaya ve askeri stratejilere boğulmadan; karın, çamurun ve yağan mermilerin arasındaki askerlerin gerçek hikâyelerini bir roman akıcılığıyla anlatıyor. Vatan ve Führer İçin, İkinci Dünya Savaşı’nı bu kez kazananların değil, kaybedenlerin gözünden görmek ve okumak isteyenler için benzersiz ve kimi zaman da şaşırtıcı bir perspektif sunuyor.

 Hitler’i korumakla görevli Leibstandarte birliğinden olan bir Alman askerinin anılarından oluşan bir kitap. Eski bir Alman askerinin anılarından oluşunca, ister istemez Hitler hakkındaki görüşlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini, diktatörün gerçek yüzünün nasıl olduğunu anlatan bir kitap bekliyorsunuz. Ancak durum böyle değil. Evet yer yer eleştiriler, sorgulamalar var. Ama kitap bittiğinde bende oluşan izlenim Bartmann’ın hala koyu bir Hitler hayranı olduğu ve ona olan sevgisinin devam ettiği yönünde. Kitapta savaşa kendi yaşadığı gerçekler açısından bakıyor. Böyle bir bakış açısından anlatılınca Ruslar’ın ne kadar zalim bir millet olduğuna ve Alman askerlerinin uğradığı mağduriyete inanmaya başlıyorsunuz. Kitap boyunca başta yahudiler olmak üzere sistematik olarak soykırıma uğrayan insanlardan tek satır bahsedilmemiş, sanki böyle bir soykırım hiç yaşanmamış.  İngilizlerle savaştıktan sonra 1955’de Kraliçe’ye bağlılık yemini ederek İngiliz vatandaşı olması da Bartmann‘ın nasıl bir karaktere sahip olduğunu gösteren ipuçlarından. 

 DJ üyesi olan çocukların sıkça tekrarladığı bir slogan ise insanı düşünmeye zorluyor : Ein Volk, ein Reich, ein Führer !  yani : tek millet, tek devlet, tek lider !  ilginç değil mi ?

Kitabın çevirisi iyi.Okurken problem oluşturacak yazım hataları yok. Ancak neredeyse 1 sayfayı bulan dipnotlar biraz sorun bence. Bu kadar uzun dipnotların kitabın sonunda yer alması daha iyi olur diye düşünüyorum.