Sessiz Ölüm

Sessiz Ölüm

Yazan : Volker Kutscher

Orijinal Adı : Der stumme Tod. Geron Raths zweiter Fall

Yayınevi : İletişim Yayınları

Çeviren : Gülçin Wilhelm

Basım : 2018 1. baskı

Sayfa Sayısı : 483

Okunma Tarihi : Haziran 2018

Tanıtım Yazısı :

Almanya, 1930. Avrupa’nın en önemli sinema merkezlerinden olan Berlin’de, gözde bir aktristin öldürülmesiyle başlıyor hikâye. Arka planda, sinema sektöründe ve yeraltı dünyasında dönen amansız bir güç mücadelesi var.
 
Komiser Rath’ın bu defaki macerası, sinema endüstrisinin ilk dönemine ışık tutuyor. Özellikle de sessiz filmcilerle geleceği sesli filmde görenler arasındaki kamplaşmaya! Sinema sektöründe bu kamplaşmadan da ibaret olmayan müthiş rekabet, dağdağalı metropoldeki başka güç oyunlarıyla da kesişiyor.
 
Sessiz Ölüm’ün canlı yanlarından biri, arka planda yine yaklaşan Nazi iktidarının ayak sesleriyle, polis içindeki çekişmelerin ve “polis kültürünün” etraflı bir tasvirini sunması. Arka planda, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya Şansölyesi olacak olan Adenauer’le ilgili bir entrika da eksik değil!
 “Volker Kutscher, polisiyeciler arasında iyi romancı olanlardan. Kısa, özetleyici kesitlerle hikâyeden sapmadan mevzuyu köşe bucak araştırmayı, atmosferi sergilemeyi iyi biliyor.” Krımı-Couch

İletişim Yayınları tarafından yazarın dilimize çevrilen ikinci kitabı. İlki “Islak Balık” idi. Bu kitap yine aynı dönemde yani 1930’lar Almanya’sında komiser Rath’ın merkezinde olduğu polisiye bir hikaye. Hikaye ilk kitaba göre daha başarılı olmuş. Hikaye boyunca zaman zaman ilk kitapta anlatılan hikayeye göndermeler var. İlk kitabı okumayanlar için az da olsa karanlık kalan noktlar olabilir,ancak hikayenin akışını etkileyecek düzeyde değil.

 Yazarın anlatım dili gerçekten iyi, döneme ait aktardıkları da başarılı. Belki bazı mantık hataları veya yanlış bilgilendirmeler vardır ama en azından ben farketmedim.

  Çeviri genel olarak iyi. Bazı çevirilerde Türkçe karşılıklarında tuhaflıklar olmuş ama okumayı engelleyecek düzeyde değil. Bu kitap ilkine göre daha temiz, yani daha az basım hatası var, okurken rahatsız etmiyor. Başarılı bir hikaye, akıcı bir anlatım ve yeterli bir çevirinin birleşmesi sonucunda okuması zevkli güzel bir polisiye çıkmış. Okumaya değer.