Suç ve Ceza

Suç ve Ceza

YazanFyodor Mihayloviç Dostoyevski

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Çeviren : Mazlum Beyhan

Basım : 2016 17. baskı

Sayfa Sayısı : 687

Suç ve Ceza

Tanıtım bülteninden :

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (1821-1881): İlk romanı İnsancıklar 1846’da yayımlandı. Ünlü eleştirmen V. Belinski bu eser üzerine Dostoyevski’den geleceğin büyük yazarı olarak söz etti. Ancak daha sonra yayımlanan öykü ve romanları, çağımızda edebiyat klasikleri arasında yer alsa da, o dönemde fazla ilgi görmedi. Yazar 1849’da I. Nikola’nın baskıcı rejimine muhalif Petraşevski grubunun üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Kurşuna dizilmek üzereyken cezası sürgün ve zorunlu askerliğe çevrildi. Cezasını tamamlayıp Sibirya’dan döndükten sonra Petersburg’da Vremya dergisini çıkarmaya başladı, yazdığı romanlarla tekrar eski ününe kavuştu. 
Suç ve Ceza Dostoyevski’nin bütün dünyada en çok okunan başyapıtıdır.

Yazarın en çok okunan ve beğenilen eseri . Kitapta zaman zaman çok fazla detaylandırmalardan dolayı tempoyu düşürsem de , sonunu merak ederek zevkle okudum. Belki benden kaynaklanan bir sorun ama çeviri ile ilgili bazı sıkıntılar var diye düşünüyorum. Sanki tam Türkçe karşılığı bulunamadığı için bazı kelimelerin çevirileri anlamsız  olmuş.Daha önce hiç duymadığım,okumadığım kelimelerle karşılaştım.

Romanın baş karakteri Raskolnikov’un işlediği cinayet üzerine kurulu. Roman boyunca Raskolnikov’un kişiliğinde bu cinayet ve genel anlamda da insanların hedeflerine ulaşmak, genel toplum yararına yapılan bazı eylemlerin ne kadar  haklı-haksız olacağı, ne kadar suç sayılabileceği sorgulanıyor. Yine bu mantıkla toplumda bazı bireylerin ( lider,dahi gibi..) suç olarak kabul edilen eylemleri yapmaya haklarının olup olmadığı da sorgulanıyor.