Genç Bir Doktorun Anıları

Genç Bir Doktorun Anıları

Yazan : Mihail Bulgakov

Orijinal Adı : Zapiski Yunogo Vraçka

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Çeviren : Tuğba Bolat

Basım : 2015  2. baskı

Sayfa Sayısı : 157

Gençdoktor250.400

Tanıtım Bülteni:

Devrim zamanı Rusya… Karakışı aratmayacak kadar soğuk, kasvetli bir eylül günü, tıp fakültesinden yeni mezun olmuş bir doktor, şehirde çoktan unutulmuş geleneklerin ve boş inançların hüküm sürdüğü uzak bir kasabaya gelir. Devrim, büyük şehirlerin merkezlerinde hayatı ve zihniyetleri altüst ederken, bu genç doktor ülkenin ücra bir bölgesinde kadercilikle ve batıl inançlarla zorlu bir mücadeleye girişir.
Zor bir doğum, hassas bir cerrahi müdahale, uzaktaki bir hastaya ulaşabilmek için şiddetli bir kar fırtınasına rağmen göze alınan bir yolculuk, ağrılarını dindirmeye çalışırken morfinman olan bir meslektaş… Genç doktorun gündelik hayatında karşılaştığı bütün zorlu sınavlar, Bulgakov’un elinde olağanüstü güçlü bir anlatımla, dram sınırlarında gezinen bir dokunaklılıkta öykülere
dönüşür.

Bulgakov, Rusya’nın o bildiğimiz yokluklar döneminde , devrimin beraberinde getirdiği tüm sıkıntıları yaşayan yeni mezun bir doktorun anılarını anlatıyor. Mesleğinin ilk günlerini ve yıllarını anlattığı bu kitapta aslında dönemin dramını tam olarak yaşıyorsunuz. Ancak çok başarılı bir anlatım,akıcı bir dil ve hatta mizahi bir yaklaşımla o sıkıcı,zor ve acı verici dramı zaman zaman gülümseyerek okumanızı sağlıyor.

Başarılı olduğunu düşündüğüm çevirinin de okuma zevkini artırdığını belirtmeliyim. Okumanızı öneririm.