Yarasa / Flaggermusmannen

Yazan : Jo Nesbo

Orijinal Adı : Flaggermusmannen

Yayınevi : Doğan Kitap

Çeviren : Can Yapalak

Basım : Ekim 2016 1. baskı

Sayfa Sayısı : 387

Yarasa

Tanıtım Bülteni :

Jo Nesbo’nun ünlü dedektifi Harry Hole’un soluk soluğa ilk macerası. Yirmi üç yaşında Norveçli bir kadın Sidney’de ölü bulununca, Oslo Cinayet Masası dedektifi Harry Hole, bu vakayı incelemeye gönderilir. Amacı Sidney polisine elinden geldiğince yardım etmektir ama kesin bir dille işe burnunu sokmaması söylenir. Soruşturmaya seyirci kalmaya niyeti olmayan Harry, ekibin baş dedektiflerinden biriyle arkadaşlığını ilerletir ve kendini olayların içinde bulur. Harry katile adım adım yaklaştıkça çok tehlikeli bir seri katilin peşine düştüğünü ve aslında soruşturmanın içindekiler dahil hiç kimsenin güvende olmadığını düşünmeye başlar. “Seriye harika bir başlangıç.” The Sunday Times

Dedektif Harry Hole‘un ilk macerası. Doğan Kitap tarafından daha önce yayınlanan serinin ilk kitabı aslında. Norveçli dedektifin ilk macerasında mekan Avustralya seçilmiş. İlk kitap olması nedeniyle aslında bu macerada ağırlık karakterin tanıtılmasına verilmiş. Elbette ön planda polisiye bir konu ve cinayet var ancak kitabın büyük bölümünde karakterin geçmişini öğreniyoruz ve dolayısıyla bugüne nasıl geldiğini anlıyoruz. Durum böyle olunca kitap polisiye romandan beklendiği kadar hareketli ve heyecanlı değil. Belki kitabın sonlarına doğru biraz heyecan ve merak unsuru da devreye giriyor ama bu romanı kurtarmaya yetmiyor.

Kitap ile ilgili okuduğum bazı yorumlarda serinin ilk kitabı olması nedeniyle ilk okunması gereken romanın bu olması gerektiği belirtiliyor. Ben ilk olarak “Kardan Adam” ı okudum ve sonrasında yazarın diğer romanlarını merak edip araştırdıktan sonra bu ilk kitabı okumaya karar verdim. Eğer ilk olarak bu kitap ile başlasaydım “Kardan Adam” ı veya başka bir Jo Nesbo kitabını okumazdım. Diğer kitaplarda yazarın kendi ülkesi olması nedeniyle Norveç’i okuyucuya yansıtması çok daha başarılı. Arka planda Norveç’in olması daha ilgi çekici geliyor bana. Harry Hole  karakterini tanımak açısından okumanızı öneririm ancak dediğim gibi ilk olarak bu romanı okursanız biraz risk almış olursunuz.

Onun dışında akıcı bir anlatım, sade bir dil kullanılmış. Çok fazla diyaloglar ile okuyucu bıktırılmıyor. Çeviride okumayı rahatsız edecek bir problem yok. Basım kalitesi iyi, okumayı etkileyecek fazla basım hatası yok.