Hayvan Çiftliği

Yazan : George Orwell

Orijinal Adı : Animal Farm

Yayınevi : Can Yayınları

Çeviren : Celâl Üster

Basım : 2015 Mart  43. baskı

Sayfa Sayısı : 152

Okunma Tarihi : 2017 Aralık

Hayvan Çiftliği

Tanıtım Yazısı :

George Orwell’ın Hayvan Çiftliği kitabı “bir peri masalı” alt metni ile sunuluyor; ancak yetişkinler için bir masal olduğu açıkça kendini belli ediyor. Peri masalı gibi şaşalı olmayan ancak büyükleri uyutabilecek idealler sunan bir masal olduğu da anlaşılıyor. Anlattığı konunun teşbihi neredeyse günümüzdeki birçok topluma uyum sağlayabilecek nitelikler taşıyor. Bu yüzden de kitap dönem dönem Can Yayınları’nın çok satanlar listesinde kendine yer buluyor. Gelecekte de toplumları eleştirme amacıyla ideal bir örnek teşkil edecek klasik kitaplardan biri olarak okuyucuların kitaplığında önemli yere sahip oluyor. Anlatım stili ile yetişkin okumasına uygun olan kitap, her yaştan yetişkine hitap ediyor. Mizahi dilinin altında yatan hiciv, yazarın üstün kurgu gücünü de okuyucunun beğenisine sunuyor. Zekice işlenen olay örgüsü, edebi dilinin dışında ironik anlatımı ile kitap, okuyucunun algısında önemli bir yer ediniyor.  

Kitabın tüm zamanlardaki toplumlara hitap ediyor oluşu, yazın türünden başka sanatlara da ilham vermesini sağlıyor. Hayvan Çiftliği filme çekiliyor ve birçok kez tiyatro oyunu olarak sahneleniyor. Çizgi filmi yapılıyor ve Pink Floyd’un 1977’de çıkardığı “Animals” adlı albümünün konseptine ilham kaynağı olarak ilgi topluyor. Hayvan Çiftliği kitabı, 152 sayfalık anlatımı ile kısa sürede okunup arkadaşlar ile tartışılabilecek kitaplar arasında yer alıyor. Konusunun derinliği ve genellenebilir olması sayesinde distopik anlatıma ilgi duyan okuyucular, profesyoneller ve siyasal çalışmalar yapan uzmanlar tarafından değerli bir kaynak olarak görülüyor. Distopik anlatı türü analizlerinde referans gösteriliyor. Akademik çalışmalara birebir konu ediliyor ya da yardımcı kaynak olarak yararlanılıyor. Film analizlerinde, alt metin okumada yararlanılıyor. Türünün iyi bir temsilcisi olduğu için türü sevenlere en güzel armağanlardan biri olabilecek George Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabı yeni baskısı ile yeni okuyucularını bekliyor.

 George Orwell’in bu kitabında genel olarak komünizm ve Stalin dönemi eleştiriliyor. Aslında kitabı tam olarak anlayabilmek için yazıldığı dönemi, Stalin dönemi Sovyet tarihini bilmek gerekiyor. Böylece daha anlaşılır olabilir. Ancak bana göre tüm bunlardan bağımsız olarak, kitap günümüz dönemini de çok iyi yansıtıyor. Kitabı okuduğunuzda çok tanıdık karakterlerle karşılaşacaksınız. Bu da kitabın belli bir döneme ait olmadığını, evrensel bir içeriğe sahip olduğunu gösteriyor. Mutlaka okumanızı öneririm.

 Kitabın çevirmeni Celâl Üster hakkındaki düşüncemi de aktarmak istiyorum. Üster sunuş bölümünde eser hakkında kendi görüşlerini aktarıyor. Bunu yaparken dilimize daha önce iki kez çevrildiğini ve bu eserleri de okuduğunu belirtip çeviriler hakkında yorum yapıyor. Bu çevirilerden birini eleştirirken yayınevinin adını veriyor ( burada özellikle yazmıyorum,kitabı okuyanlar görecektir ) ve çeviri hakkında “eleştiriyi bile hak etmiyor” yorumunu yapıyor. Bence bu tamamen gereksiz. Bıraksın yorumu okuyucu yapsın. Bence böyle kötü bir eleştiri yapmasının iki nedeni olabilir : Çevirmen ya o yayıneviyle ya da çevirmeniyle ilgili olarak problem yaşamış ya da bir husumeti var. Tabii bunda bu kitabın yayınevi olan Can Yayınları‘nın da katkısı yok değil. Bu eleştiriyi yayınlamak veya göz yummakla ,çevirmenle aynı düşünceleri paylaştığını gösteriyor. Tekrar ediyorum son derece gereksiz bir eleştiri.

Dikkat : Kitabın içeriğini tam olarak bilmiyorsanız , sunuş kısmını en son okuyun. Bu kısım fazlasıyla detay bilgi veriyor, okuma zevkinizi kaçırabilir.