Germinal

Yazan : Emile Zola

Yayınevi : İş Bankası Kültür Yayınları

Çeviren : Bülent Onaran

Basım : 2010

Sayfa Sayısı : 532

Germinal

Tanıtım Yazısı :

Natüralizm akımının en önemli temsilcilerinden olan yazar, romanları için gerekli yaşam deneyimini zorluklar içinde geçen gençlik yıllarında kazandı. Zola, romancının olayları bir izleyici gibi kaydetmekle yetinmemesi, kişileri ve tutkularını bir dizi deneyden geçirirken, duygusal ve toplumsal olguları bir kimyacı gibi işlemesi gerektiğini savundu. Kuzey Fransa’da uzlaşmaya yanaşmayan maden işçilerinin grevini konu alan Germinal sadece Zola’nın değil, Fransız edebiyatının da en değerli eserleri arasında sayılmaktadır.

Farklı yayın evlerinden yayınlanan bu eserin İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan versiyonu. Emile Zola’nın başyapıtlarından birisi belki de en önemlisi. Yazarın Fransa kömür madenlerindeki işçilerin hayatını, ilişkilerini, açlığa, yokluğa karşı savaşlarını ve sonunda adaletsizliğe ve sisteme başkaldırılarını anlatan bir eser. Bu eseri okurken Emile Zola’nın aslında bir maden işçisi olduğu ve sonradan yazar olduğuna inanası geliyor insanın. Maden ocaklarını o kadar detaylı ve gerçekçi anlatıyor ki, tüm detayları gözünüzde canladırabiliyorsunuz. Çevirinin başarısının da katkısıyla son derece akıcı,yormayan bir okuma sağlanıyor. “filiz” anlamına gelen germinal, maden ocaklarındaki işçileri simgeliyor ve onların zaman içinde gelişimini anlatıyor. Tipik bir “ezilen işçi sınıfı” romanı. Nesilden nesile geçen, “karın tokluğu” nun bile lüks olduğu,insanların ancak ölmeyecek kadar doyabildiği ve tüm yaşamlarını yerin yüzlerce metre altında kömür madeni ocaklarında geçtiğini anlatan bir roman. Uzun yılların birikimi sonucunda madene yeni gelen bir gencin yarattığı bir kıvılcım ile başlayan direniş ve arkasından gelen grev. İşçilerin hayatlarını görüp,uğradıkları sayısız haksızlıkları gördükçe ve sömürülmelerine sinirlendikçe , bu grevin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını istiyor insan. Ama sermaye,kentsoylular yine kazanıyor. Yapılan tüm fedakarlılara, açlıktan ve çıkan çatışmalarda verilen canlara rağmen çaresizlik ve açlık ne yazık ki grevleri başarısız kılıyor. Ama yine de insanların içinde bir gün ,ve yakın zamanda bu düzenin yıkılacağı,hak edenlerin haklarını mutlaka alacağına dair bir umut ve inanç doğmasını da sağlıyor.

Emile Zola’nın bu eseri tüm dünyada çok yankı uyandırmış ve hatta Zola’nın cenazesi sırasında “Germinal ! Germinal !” sesleri yankılanmış. En azından kaynaklar bu şekilde yansıtıyorlar.

Okumanızı kesinlikle öneririm. Gérard Depardieu ‘nun oynadığı film versiyonunu da bulabilirsem izlemek istiyorum.

Keyifli okumalar…..