Monogram Cinayetleri / The Monogram Murders

 Yazan : Sophie Hannah

Orijinal Adı : The Monogram Murders

Yayınevi : Altın Kitaplar

Çeviren : Çiğdem Öztekin

Basım : Eylül 2014

Sayfa Sayısı : 398

Monogram Cinayetleri

Agatha Christie kitaplarının ve Poirot ve Miss Marple  tv dizilerinin iyi bir takipçisiyim.Tüm bölümleri video arşivime ekledim. Bu nedenle Poirot karakterini hem fiziksel hem de kişilik özellikleri olarak oldukça iyi biliyorum.

Kitap A. Christie Vakfı tarafından başka bir yazara yazdırılan bir Poirot hikayesi olması nedeniyle bir ilki oluşturuyor. Sophie Hannah başarılı bir Poirot karakteri çizmiş. Ama yazar kendine ait farkı dokunuşlar da kullanmış elbette. Örneğin bu kitapta Poirot’un yanında görmeye alıştığımız Hastings karakteri yok. Bu sefer kitaptaki “anlatıcı” rolü Edward Catchpool isimli genç bir polis.

Cinayet romanı olması nedeniyle heyecanını bozmamak adına konusu hakkında fazla detaya girmeyeceğim. Ancak cinayet romanı olarak bakıldığında başarılı bir kurgusu ve anlatımı var. Başarılı bir cinayet romanında olması gereken tüm unsurları içeriyor. Ve bazı Poirot romanlarında olduğu gibi “fazlasıyla Poirot önsezisi” gibi okuyanları rahatsız eden bir yönü yok. Tüm olay belirli bir mantık içinde ilerliyor. Hikayenin sonuna gelindiğinde “bu da nereden çıktı ? bunu nereden anladı ?” gibi sorular gelmiyor aklınıza.

Sonuç olarak başarılı bir cinayet romanı. Yazarın yorumundan kaynaklanan bazı farklı noktalar da yok değil tabii. Örneğin Poirot’un polis üzerindeki etkisi, kontrolü biraz abartılı olmuş. Neredeyse aktif görevdeki bir dedektif gibi yönetiyor soruşturmayı. Cathpool karakteri sadece hikaye anlatıcısı rolünde kalmış,tüm kontrol Poirot’ta. Evet , diğer Poirot hikayelerinde de hep baskın olan taraf Poirot olmuştur ama bu hikayede biraz abartılı buldum.

Genel olarak başarılı bir A. Christie romanı olmuş. Sanırım vakıf Sophie Hannah ile daha birçok yeni Poirot’lara imza atacaktır.

Keyifli okumalar….