Kayıp Geçmiş

Yazan : Jonathan Holt

Orijinal Adı : The Abduction

Yayınevi : YKY

Çeviren : Ziya Celayiroğlu

Basım : Nisan 2016

Sayfa Sayısı : 429

Kayıp Geçmiş

Tanıtım Bülteninden :

“CIA kiliseye dua etmek için gitmez. – Güney Amerika deyişi.

Carnavia üçlemesinin ilk kitabı olan Yüz Karası ile tüm dünyada çok satanlar listesine girmiş yazar Jonathan Holt, serinin ikinci kitabı Kayıp Geçmiş’de soğuk savaş döneminin tarihi gerçeklerinin üzerine soluk kesen bir kurmaca oluşturuyor.

Haz peşinde bir zümrenin gizli buluşmasına katılan meraklı ve toy bir genç kız kaçırılır. Genç kızı kurtarma operasyonu tarihinin yeniden yazılmasını sağlayacak gizli bilgileri de açığa çıkaracaktır. İtalyan askeri polisi Carabinieri’nin cesur subayları Piola ve Kat, CIA ve Vatikan gibi kurumları da içine alan olayların üzerine kararlılıkla giderken birbirlerine karşı olan kuvvetli hislerini de baskı altına almaya çalışırlar.

Nefes kesici… Unutulmaz bir hikaye.
-New York Times-

Holt çok etkileyici… Venedik böylesi gizemli ve yalanlarla dolu bir hikaye için nefis bir arka plan oluşturuyor. – Daily Mail

Kendine has bir dünyanın portresini ortaya çıkarırken karakterlerin inandırıcılığını üst seviyede tutan böylesine kuvvetli bir serüven nadiren karşımıza çıkıyor. Muhteşem.
-Literary Review-“

İngiliz yazar Jonathan Holt’un “Carnavia Üçlemesi” nin ikinci kitabı. Konu ilk kitaptan daha ilginç geldi bana. Ancak yine ilk kitapta olduğu gibi, akılda kalacak, insanı etkileyen bir kitap değil. Başarılı bir çeviri ve YKY’nin her zamanki özenli baskı kalitesi kitabı daha okunur hale getiriyor. Yine ilk kitapta yer alan “İtalyanca kelimelerin sadece italik yazılıp anlamlarının çeviri notu olarak verilmemesi” problemi bu kitapta yok. Hemen tüm İtalyanca kelimelerin anlamları verilmiş.

Kitabın işlediği konunun merkezinde İtalya ve buradaki ABD silahlı kuvvetleri var. ABD’nin insan hakları,işkence,adalet konularında ne kadar “farklı” olduğunu görüyoruz. Özellikle tutuklu insanlara uygulanan işkence tekniklerinin gerçek olduğunu öğrenmek daha doğrusu bir kez daha gerçekliğini teyit etmek okuyana  ABD gerçeğini hatırlatıyor.

3. ve son kitap olan Hain’i de okuyarak üçlemeyi tamalayacağım.

Keyifli okumalar dilerim.