Kardan Adam / Snomannen

Yazan : Jo Nesbo

Orijinal Adı : Snomannen

Yayınevi : Doğan Kitap

Çeviren : Can Yapalak

Basım : Ekim 2015

Sayfa Sayısı : 503

Kardan Adam

Arka Kapak Yazısı :

“Yılın ilk karı yağmıştır. Jonas gece yarısı uyandığında annesini evde bulamaz. Ondan geriye sadece bir iz kalmıştır: Bahçede kendiliğinden belirmiş bir kardan adamın boynuna sarılı duran pembe bir atkı. Jonas’ın annesine hediye ettiği atkı…
Dedektif Harry Hole kayıp kadınla kendisine ulaşan imzasız mektubun arasında bir bağlantı olduğundan şüphelenir. İlk araştırmanın sonucunda son on yılda on bir kadının, yılın ilk karı yağdığında kaybolduğu ortaya çıkar. Cesetleri yok eden katilin aklında korkunç bir plan vardır. Ve bu planda Harry Hole’a dehşet verici bir başrol öngörülmüştür.

“Müthiş bir polisiye: Zekice, görkemli, iyi bir temposu ve özenle işlenmiş bir olay örgüsü var.”—Newsday

“Nesbo canilerin karanlık zihinlerini gaddarca bir zevkle inceliyor ve katilleri bulmayı hiç beklemeyeceğiniz yerlere saklıyor. (…) Romanları deli gibi bağımlılık yapıyor.” —Vanity Fair”

Norveçli polisiye yazarı olan Jo Nesbo’ nun okuduğum ilk kitabı. Polisiye türü seven biri olarak kitabı beğendim. Türün genel kurallarından biri olan “katil kim” sorusunun yanıtını kitabın son sayfalarına kadar sormaya devam ediyorsunuz. İngilizce’den yapılan çeviride, okumanın hızın kesecek,tadını kaçıracak hatalar yok, genel olarak başarılı. Biraz ara verdikten sonra yazarın diğer kitaplarından birini daha okumayı planlıyorum. Türü nedeniyle konu hakkında fazla detay vermeyi uygun bulmuyorum. Sadece okumaya başlayınca bitirmek isteyeceğiniz,merak uyandıran ve çok yormayan bir kitap. Öneririm. İyi okumalar…

Not: Bendeki baskıda problemler var. Çok fazla olmasa da bazı sayfalarda yazılar okunamıyor ve kullanıla kağıt o kadar inceki arka sayfadaki yazıları da görebiliyorsunuz. Kitap satış sitelerindeki yorumları okuduğumda benzer sorunların başkalarında da olduğunu öğrendim. Doğan Kitap bu kitapta en azından bu baskı için sorunlu bir basım yapmış. Kitabı görerek almanızı öneririm, internetten aldıklarınızda benzer sorunlar yaşayabilirsiniz.

Kitabın filmi 17.11.2017 de vizyona girdi ve izledim. Ne yazıkki birçok kitap uyarlamasında olduğu gibi bu kitabın filmi de başarısız olmuş. Kitabın yarattığı hava filmde kesinlikle yok. Filmi kitabı okumadan izlerseniz , kitabı okumak için hiç hevesiniz kalmaz. Filmi izlemeye değmez.