Formül yazarken hücre sabitleme ( kilitleme )

Formül yazarken gerekli durumlarda referans hücre veya seçim aralığında başvuru adresinin değişmemesi için hücre kilitlenir. Kilitlenmek istenen hücre formüle yazılırken $ işareti ile ya da F4 fonksiyon tuşu ile kilitleme yapılır. $ simgesi hangi değerin önünde ise onu kilitler. “kilitleme” terimi hücreye erişimin engellenmesi anlamında olmayıp formülün kopyalanması sırasında ilgili hücre değerinin değişmesinin engellenmesi kastedilmektedir. Yani formülün diğer hücrelere kopyalanması sırasında formüldeki diğer değişkenler kopyalama  ile beraber yeni hücre değerleri alırken kilitlenen hücrenin değeri sabit kalır.

( $A1 ) A sütunu sabit 1. satır değişken, ( A$1 ) A sütunu değişken 1. satır sabit, ($A$1) A sütunu ve 1. satır sabit, ( $A$1:$A$10 ) A1’den A10’a kadar olan hücre aralığı sabit anlamındadır. Kilitleme işlemi F4 tuşu ile yapılıyorsa tuşa her basımda kilitleme seçenekleri değişecektir. Tuşa basmaya devam ederek istenilen kilitleme hangisi ise o seçilebilir. F4 tuşu kullanılarak sabitleme işlemini yapabilmek için formül çubuğunda imlecin kilitleme yapılacak olan hücre değerinin üzerinde olması gerekir. Formül yazılıp enter yapıldıktan sonra sabitleme yapabilmek için formülün içine girmek ya da formül çubuğunda ilgili alanın seçilmiş olması gerekir.

( A1+$B$5 )  F4’e 1. kez basıldığında : B5 hücresinde sütun ve satır sabit.

( A1+B$5 )  F4’e 2. kez basıldığında : B5 hücresinde sütun değişken, satır sabit

( A1+$B5 ) F4’e  3. kez basıldığında : B5 hücresinde sütun sabit,satır değişken

( A1+B5 )  F4’e 4. kez basıldığında: tüm sabitlemeler iptal.

 

Aşağıdaki örnekte iyi bir hücre sabitleme alıştırması var. Fiyat sütunundaki değerlerin indirim oranlarını belirlemek için uygun formülü yazmayı deneyebilirsiniz. Sadece 35.000 TL’nin %20 indirim oranını bulmak için formül yazın ve bu formülü tüm tabloya kopyalayın. Hücre sabitleme işlemini doğru olarak yaparsanız tüm formül tabloya problemsiz olarak kopyalanacaktır. (çözüm hücre sabitleme ) 

Aşağıdaki örnekte tabloda yer alan usd tutarlarının TL karşılığı tabloya eklenmek isteniyor. ( J ) sütununda yer alan değerin N1 hücresindeki güncel usd kuru ile çarpılması sonuca ulaşmak için yeterli. Formül J4*N1 şeklinde yazıldığında ilk değer doğru olarak geliyor. Ancak formül diğer satırlara kopyalandığında TL değeri gelmiyor. Çünkü formül kopyalanırken J sütunundaki değerler N1 deki değer ile çarpılması gerekirken ,hücre sabitleme yapılmadığı için formülde N1 değeri her satırda N2-N3-N4… şeklinde artarak gidiyor.Burada yapılması gereken formülün ilk yazıldığı yerde  N1‘in $ işaretiyle sabitlenmesidir. Bu örnekte sadece satırın sabitlenmesi de yeterli olacaktır. (=J4*N$1) veya ( =J4*$N$1) aynı sonucu verecektir.  Formül bu şekilde yazıldıktan sonra aşağıdaki diğer satırlara kopyalandığında sonuç doğru olarak gelecektir. Diğer satırlardaki formül kontrol edildiğinde J sütunundaki satır numarasının artarak ilerlemesine rağmen N1 hücresinin sabit kaldığı görülür.

Bu aşamadan sonra artık tabloda formül için herhangi bir güncelleme veya değişiklik yapmak gerekmeyecektir. Güncel değerler alınmak istendiğinde N1 hücresindeki dolar kurunu güncellemek yeterli olacaktır. Formül referans olarak N1 hücresini aldığı için tablodaki değerler girilen son kur değerine göre değişecektir. Eğer tüm bu işlemin otomatik olarak yapılması istenirse Excel’de bunun için de bir çözüm var. Eğer bilgisayarınız internete sürekli olarak bağlanıyorsa, excel istediğiniz bir internet sitesinden kur bilgilerini alarak güncellemeyi otomatik olarak yapar. Dosya her açıldığında ya da istenilen zaman aralıklarıyla veriyi internetten çeker ve değeri günceller. Bunun için internet bağlantısının olması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak ya da soru sormak için ekarlikli@yandex.com ‘a mesaj gönderebilirsiniz. Problem yaşadığınız örnek dosyaları mail ile göndermeniz durumunda çözüm bulmanıza yardımcı olabilirim.

Formül yazılan hücrelere erişimi engellemek ve formül çubuğunda formülün görünmesini istemiyorsanız formül yazılı hücreleri kilitleme  videosunu izleyebilirsiniz.