Excelde formül yazılması – başlangıç

Excelde formül yazmaya başlamadan önce bilinmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kuralları sıralamak gerekirse :

1.Excelde fonksiyon veya formül girişi yaparken yazım işlemine  ( = ) eşittir işareti ile başlanmalıdır. Aksi durumda excel formül girişi yapıldığını algılayamaz.

Örnek : =A1*B1 veya =TOPLA(A1+A2)

2. Aritmetik işemlerde öncelik sırasına dikkat edilmelidir. Öncelik sırası dikkate alınmadan yazılan formüller yanlış sonuç verecektir.

İşlemler soldan sağa doğru hesaplanarak yapılır. Öncelik sırası 1) Parantez içi işlemler 2) Üstel işlemler 3) Çarpma ve bölme işlemleri 4)  Toplama ve çıkarma işlemleri

Örneğin, aşağıdaki formülde sonuç 11’dir çünkü, Excel çarpma işlemini toplama işleminden önce yapar. Formül 2 ile 3’ü çarpar ve sonra sonucu 5 ile toplar.
        =5+2*3
Tersi durumda, söz dizimini değiştirmek için ayraç kullanırsanız, Excel 5 ile 2’yi toplar, sonra 21 sonucunu elde etmek için sonucu 3’le çarpar.
        =(5+2)*3
Aşağıdaki örnekte, formülün ilk bölümünü içine alan parantezler, Excel’i önce B4+25’i hesaplamaya ve sonra da çıkan sonucu D5, E5 ve F5 hücrelerindeki değerlerin toplamına bölmeye zorlar.
         =(B4+25)/TOPLA(D5:F5)

3. Formül yazarken kullanılan aritmetik işleçleri : (+) toplama, (-) çıkarma, (*) çarpma, ( / )bölme , (%) yüzde,^ ) üs

4. Kullanılan karşılaştırma işleçleri :

1. ( = ) eşittir   A1=B1

2. ( > ) büyüktür  A1>B1

3. (< ) küçüktür  A1<B1

4. ( >= ) büyüktür veya eşittir  A1>=B1

5. ( <= ) küçüktür veya eşittir  A1<=B1

6. ( < > ) eşit değildir  A1<>B1

5. Formül yazarken kullanılan ( : ) işareti -den anlamındadır. (A1:A10) yazıldığında seçim alanının A1 hücresinden A10 hücresine kadar olduğunu belirtir. ( ; ) noktalı virgül işareti ise  “VE” anlamına gelir;  =TOPLA(A1;B5;C7) formülü A1 ve B5 ve C7 hücrelerindeki değerleri topla anlamındadır. =TOPLA(A1:A3;C1:C3) formülünde A1’den A3’e kadar olan hücrelerin ve C1’den C3’e kadar olan hücrelerin toplamının alınacağı anlaşılmaktadır.