Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Yazan : Grigoriy Petrov

Yayınevi : Koridor Yayıncılık

Çeviren : Elnur Osmanov

Basım : 2016

Sayfa Sayısı : 239

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

“Beyaz Zambaklar Ülkesinde, Mustafa Kemal Atatürk zamanında Türkçeye ilk kez çevrildi. Atatürk, kitabı okuduğunda bu destansı başarıya tek kelimeyle hayran olmuştu. Derhal kitabın ülkedeki okulların, özellikle askeri okulların müfredatına dahil edilmesini emretti. Türk askerleri ülkelerindeki “yaşamı yenilemek” için mutlaka bu kitabı okumalıydılar. O vakitler, kitap o kadar çok ilgi gördü ki, Kuran-ı Kerim’den sonra en çok okunan kitap haline geldi.
Bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan işadamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.”

Kitabı zevkle okudum. Kitap bittiğinde bir ülke halkının isterse neler yapabileceğini, tarihte yaşanmış gerçek olaylardan öğrendim. Biraz imrenerek ve kıskanarak… Tavsiye ederim.