Başlangıç

Yazan : Dan Brown

Orijinal Adı : Origin

Yayınevi : Altın Kitaplar

Çeviren : Petek Demir İncek

Basım : Ekim 2017

Sayfa Sayısı : 533

Başlangıç

Tanıtım bülteninden :

“Kim olursan ol, neye inanırsan inan,
Çok yakında her şey değişecek…

Genç adam, aniden üç büyük dinin temsilcilerine döndü. “Şaşırtıcı bulacağınızı tahmin ettiğim bilimsel bir buluşum sebebiyle bugün buradayım. İnsanlık deneyimimizin en temel iki sorusuna cevap bulma ümidi ile yıllardır peşinden koşuyordum. Bu bilginin tüm inananları derinden etkileyeceğine inanıyorum. Nasıl desem, ‘yıkıcı’ diye tanımlanabilecek bir değişikliğe sebep olabilir. Birazdan görecekleriniz, dünyayla paylaşmayı umduğum sunumun kaba bir kesiti. Fakat bunu yapmadan önce dünyanın en etkili din adamlarına danışmak, en çok etkilenecek kişilerce nasıl algılanacağını öğrenmek istedim.”
Piskopos, haham ve ulema birbirlerine baktılar, sıkılmış görünüyorlardı. Piskopos, “İlginç bir girizgâh Bay Kirsch. Bize gösterecekleriniz dünya dinlerinin temelini sarsacakmış gibi konuşuyorsunuz,” dedi. Genç adam kutsal metinlerin saklandığı bu eski mahzende etrafına baktı. Temellerini sarsmayacak, yıkacak, diye düşündü. Din adamları üç gün içinde bu sunumu bir etkinlikle insanlara duyuracağını bilmiyorlardı. Bunu yaptığında tüm insanlar, dini öğretilerin gerçekten de ortak bir noktası bulunduğunu anlayacaklardı: Hepsinin tümden yanlış olduğunu…
İnsanoğlunun var olduğu günden beri cevabını bulmaya çalıştığı bu temel soruya cevap bulma iddiasındaki bir fütüristin tam da keşfini açıklayacağı gece her şey trajik bir biçimde karanlığa gömülür. Eski öğrencisinin sunumuna davetli olan Simgebilim Profesörü Robert Langdon söz konusu keşfi öğrencisinin anısına dünyaya duyurmaya karar verir. Ancak, kendisini bekleyen şifrelerden, acı sürprizlerden ve ölümcül fanatiklerden habersizdir…

Macera devam ediyor!

“Başlangıç” romanında tekrar karşımıza çıkan Simgebilim Profesörü Robert Langdon, insanlığın bugüne kadar yanıt veremediği iki soruya, “Nereden geldik? Nereye gidiyoruz?” sorularına dünyayı sarsacak bir buluşla yanıt verecektir. Romanın kahramanı Langdon’ın heyecan dolu macerası bu kez ise Bilbao, Madrid, Sevilla ve Barselona’da geçecek. Roman diğer romanlarında da olduğu gibi din, bilim, sanat ve mimarlık tarihinden izler taşıyor.”

Dan Brown “Başlangıç” için bu kez mekan olarak İspanya’yı seçmiş.Anlatım dili, akıcılık ve çeviri kalitesi alıştığımız gibi… Kitabın sonuna kadar, daha doğrusu hemen hemen sonuna kadar yüksek tempo devam ediyor. Sayfalar hızla akıp gidiyor, elinizden bırakamıyorsunuz.

Yazarın dilimizde yayınlana tüm kitaplarını okudum. Da Vinci Şifresi, Cehennem, Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar en beğendiğim kitapları. Ne yazık ki “Başlangıç” için aynı düşüncede değilim. Başarılı bir pazarlama tekniğiyle beklentileri yükselten bu kitap, en fazla vasat olarak tanımlanabilir. Umarın Dan Brown yaratıcılıkta bir “kısırlık” yaşamıyordur ve bu kitap sadece bir yol kazasıdır. Bir yazarın sürekli yükselen bir grafikle ya da aynı kalitede yeni kitaplar yazmasını beklemek haksızlık olur. Daha önce zevkle okuduğum kitapların hatırına bu kitabı görmezden geleceğim.

Bu yazıyı hazırladığımda internet satış fiyatı %25 indirim ile 28 TL civarındaydı. “ne olursa olsun okuyacağım” diyorsanız hiç olmazsa fiyatının iyice düşmesini bekleyin. Verdiğiniz paraya yazık olmasın. Bundan sonraki Dan Brown kitabının çok daha iyi olması dileğiyle..